Kiedy warto kupić nawilżacz powietrza do domu?

Zimą powietrze w mieszkaniu bywa bardzo suche, więc trzeba zadbać o jego prawidłową wilgotność. W każdym domu, w którym mieszkają dzieci powinien znajdować się higrometr (wilgotnościomierz) i nawilżacz powietrza. Pierwsze urządzenie mierzy wilgotność powietrza, drugie je nawilża do odpowiedniego poziomu.
W sezonie grzewczym nawilżacz zadba o odpowiednia wilgotność
powietrza, co jest ważne dla naszego zdrowia.

Kiedy warto stosować nawilżacz powietrza?

Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest suche, może to mieć zły wpływ na nasze zdrowie. Optymalny poziom nawilżenia powietrza w mieszkaniu to 40-60%. Gdy powietrze w domu jest wysuszone, co ma miejsce podczas upałów i sezonie grzewczym, wysycha śluzówka nosa, która chroni gardło oraz drogi oddechowe przed bakteriami, wirusami, kurzem i pleśnią. Na jej powierzchni znajdują się miliony rzęsek, które przechwytują zanieczyszczenia, a gdy śluzówka wysycha, ruchy rzęsek ustają i do płuc trafia więcej zanieczyszczeń. Śluzówka osłabia się, gdy wilgotność powietrza spada poniżej 40%. Ponadto, zbyt suche powietrze sprawia, że w domu unosi się mnóstwo kurzu, który może powodować katar, kaszel lub alergię. Suche powietrze odpowiedzialne jest także za osłabienie odporności, przesuszenie skóry i włosów, gorszą jakość snu czy usychanie roślin. W takiej sytuacji warto zastosować nawilżacz powietrza.

Zanim kupimy nawilżać powietrza. Jak zadbać o właściwy poziom wilgotności w domu?

Do znanych domowych sposobów na zwiększenie wilgotności powietrza w mieszkaniu należą: częste pranie i suszenie, wieszanie ręczników na grzejnikach oraz hodowanie odpowiednich gatunków roślin. Najlepszym i niezawodnym sposobem nawilżania powietrza w mieszkaniu jest używanie nawilżacza powietrza. Trzeba go ustawić w centralnym punkcie pokoju (ale nie na szlaku komunikacyjnym) oraz na gładkiej powierzchni (nie na dywanie czy wykładzinie).

Jaki nawilżacz powietrza kupić?

W sklepach znajdziemy nawilżacze elektryczne oraz takie w postaci pojemników, które napełnia się wodą i wiesza na kaloryferach. Te pierwsze są skuteczniejsze, a mogą być ewaporacyjne, ultradźwiękowe i termiczne. Nawilżacze ewaporacyjne składają się ze specjalnego zbiornika, wkładu filtrującego oraz turbiny, która dostarcza powietrze. Dzięki temu jest ono nie tylko nawilżane, ale również oczyszczane. Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza wytwarza ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody, tworząc z niej lekką mgiełkę. Pracuje bardzo cicho i jest wydajny, ale często trzeba czyścić i wymieniać filtr. Nawilżacz termiczny składa się ze zbiornika na wodę i grzałki. Jego praca polega na gotowaniu wody, która parując, nawilża powietrze.

Jeśli w naszym domu lub mieszkaniu powietrze jest zbyt suche, kupmy nawilżacz powietrza. Pamiętajmy, że za mała wilgotność w pomieszczeniu prowadzi do wysuszenia śluzówki nosa, co może skutkować częstymi infekcjami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *