Czy istnieją domowe sposoby na biegunkę

Biegunka – nieprzyjemna dolegliwość żołądkowa jest niestety bardzo trudna do wyleczenia domowymi sposobami. Trzeba ją przeczekać (najlepiej w pobliżu toalety), gdyż najczęściej po kilkunastu godzinach przechodzi sama, z wyjątkiem ciężkich przypadków. Lekkostrawna dieta i przyjmowanie dużych ilości płynów może załagodzić jej przebieg i skrócić czas trwania.

Jak sobie pomóc w czasie biegunki

Jest kilka sposobów domowych, dzięki którym można trochę załagodzić objawy biegunki. Przeciętna postać tej choroby trwa od kilkunastu godzin do jednego – dwóch dni. Gdy biegunka trwa dłużej dni i nie widać poprawy, to nie ma na co czekać, tylko udać się do lekarza. Jest to wyczerpująca choroba dla organizmu i z tego powodu do lekarza powinny się udać jak najszybciej osoby, które się szybko odwadniają, czyli starsi i dzieci. Biegunce towarzyszyć mogą również takie dolegliwości jak ból brzucha, gorączka, a nawet dreszcze i drgawki. Pomocą posłużą: węgiel leczniczy, napary z ziół i suszonych owoców, np. z borówki lub jagód oraz herbata czarna i zielona. Bardzo ważne jest picie dużych ilości wody mineralnej niegazowanej, do której można dodać cukru, soli bądź soku z cytryny albo świeżej pomarańczy. Podczas biegunki kluczową kwestią jest jednak odpowiednia dieta i ograniczenie spożywania posiłków.

Dieta podczas biegunki

W czasie biegunki nie zaszkodzi zrezygnować na jakiś czas z posiłków. Zresztą – niekiedy sam żołądek się buntuje i nie pozwala na przyjęcie jedzenia, z wyjątkiem małych ilości tzw. suchego prowiantu. Gdy żołądek się trochę uspokoi (oraz kilka dni po chorobie!), trzeba zadbać o lekkostrawną dietę. Unikać należy dużych ilości błonnika, potraw wyjątkowo pikantnych albo słodkich, surowych warzyw i owoców, pełnoziarnistego pieczywa. Zamiast tego, sięgnąć należy po chude mięso, ryby, kleik ryżowy, kasze, jasne pieczywo, gotowane warzywa, kisiel. Jadać należy w małych ilościach, około pięciu razy dziennie, dokładnie przeżuwając.

Pomoc farmakologiczna

W przypadku jeśli biegunka nie ma szybkiego i lekkiego przebiegu, który trwa ok. doby, to trzeba się wspomóc środkami farmakologicznymi. Skutecznym lekiem dostępnym w aptece jest Smecta, która pomoże nawet przy ostrej i przewlekłej biegunce. Jest to lek w postaci proszku do rozpuszczania, którego substancją czynną jest smektyn dwuoktanościenny. Zawiesina powleka błonę śluzową przewodu pokarmowego, zmniejszając ilość wody w wydalanej treści pokarmowej i skraca czas trwania biegunki. Największą zaletą preparatu Smecta jest to, że zażywać go mogą osoby w każdym wieku, również dzieci w pierwszym roku życia. Konsultacji z lekarzem wymaga połączenie Smecty z zażywaniem innych leków, gdyż może ona zakłócać ich wchłanianie ze względu na silne właściwości adsorbcyjne.

Po zastosowaniu się do powyższych sposobów, gdy biegunka nie mija albo jak zaczynamy odczuwać objawy odwodnienia – suchość w ustach, rzadsze oddawanie moczu o ciemniejszym kolorze, brak apetytu, silne pragnienie lub drżenie mięśni, to trzeba pójść do lekarza. W przypadku gdy po 2 lub 3 dniach zażywania Smecty objawy nie ustępują, również konieczna jest wizyta u specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *