Fizjoterapia – na czym polega, cienie i blaski zawodu

Fizjoterapia jest dziedziną medycyny, która ostatnimi czasy zyskała ogromną popularność. Na rehabilitację oczekuje się niekiedy wiele miesięcy, a prywatni fizjoterapeuci wciąż podnoszą stawki za swoje usługi. Na czym polega więc ten zawód i czy warto kształcić się w tym kierunku?

Zarys zawodu i korzyści z niego płynące

Na fizjoterapię składają się takie elementy jak masaż, kinezyterapia oraz fizykoterapia. Pojęcia masażu nie trzeba zapewne nikomu wyjaśniać. W procesie kształcenia kandydat na to stanowisko przyswaja wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat masaży leczniczych, przeciwobrzękowych, relaksacyjnych czy też klasycznych.

Kinezyterapia to nic innego jak aktywność fizyczna, która jest niezbędna każdemu człowiekowi. Rozległość ćwiczeń jest ogromna – od biernych, wykonywanych na pacjentach leżących, poprzez wzmacniające, ROM, PIR, czynne, czynne w odciążeniu i redresję, aż do ćwiczeń siłowych. Fizykoterapia z kolei obejmuje szereg zabiegów z wykorzystaniem ciepła, zimna, prądu czy pól magnetycznych. Mniejszymi elementami zawodu są: kinesiotaping, terapia sensorycza lub techniki manipulacyjne i mobilizacyjne.

Korzyści z wyboru tego zawodu jest wiele. Prywatni fizjoterapeuci, jeśli posiadają kilka certyfikatów, doświadczenie oraz przyjazne usposobienie, są w stanie miesięcznie zarobić porównywalnie do lekarzy, a niekiedy i więcej. To właśnie do nich zgłaszają się pacjenci po amputacjach, złamaniach, skręceniach. I to właśnie oni uczestniczą w procesie leczenia wad postawy, dzieci z porażeniem mózgowym oraz są pierwszym kontaktem z pacjentem po operacjach i zabiegach. Usługi rehabilitacyjne są wskazane kobietom w ciąży, po porodzie, osobom starszym, dzieciom z deformacjami stóp i kręgosłupa, zaprotezowanym oraz każdemu, kto choruje na jakąkolwiek chorobę przewlekłą. Ze względu na tak obszerne zastosowanie, pacjenci zawsze będą korzystać z fizjoterapii, co daje rehabilitantom pewność miejsca pracy.

Wady zawodu

Wśród wad tego zawodu znajdą się niskie zarobki na stanowiskach państwowych. Jeśli kandydat cechuje się dużą wrażliwością, powinien zastanowić się dwa razy nad wyborem fizjoterapii. Ludzkie cierpienie, samotność osób starszych oraz wyraz bólu na twarzach może niekiedy zniechęcać i wywoływać stany poddepresyjne.

Dlaczego warto? Gdzie można pracować kończąc takie studia?

Zdecydowanie warto ukończyć ten kierunek, ponieważ radość w oczach osób, którzy wracają do zdrowia jest ogromna i rekompensuje wszystkie chwile zwątpienia. O fizjoterapeutach na oddziałach pooperacyjnych mówi się, że są aniołami, ponieważ to dzięki nim chorym wraca siła i chęć do życia. Niesienie pomocy innym jest istotą go zawodu.

Po fizjoterapii można pracować jako rehabilitant osób starszych, dzieci i kobiet w ciąży, na oddziałach ortopedycznych i neurologicznych, jako masażysta, a także trener w klubach fitness.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *